27.08.2024

Zakaz wypowiadania umów w czasie trwania postępowania o zatwierdzenie układu (PZU)

Postępowanie restrukturyzacyjne to narzędzie, które ma na celu ratowanie przedsiębiorstw przed upadłością. Pozwala na osiągnięcie porozumienia z wierzycielami i wdrożenie środków umożliwiających spłatę zadłużenia. Więcej na temat najszybszego jak i najmniej sformalizowanego postępowania restrukturyzacyjnego tj. postępowania o zatwierdzenie układu znajdziecie Państwo tutaj (https://lange.pl/charakterystyka-postepowania-o-zatwierdzeniu-ukladu-pzu/).

Jednym z fundamentalnych elementów całego procesu restrukturyzacji jest ochrona przedsiębiorcy przed działaniami wierzycieli, które dodatkowo mogłyby pogłębić stan niewypłacalności osoby zadłużonej. W tym kontekście kluczową rolę zaraz obok zakazu prowadzenia egzekucji z majątku dłużnika który znajduje się w restrukturyzacji (https://lange.pl/ochrona-przedsiebiorcy-przed-postepowaniem-egzekucyjnym-w-postepowaniu-o-zatwierdzenie-ukladu-pzu/) odgrywa zakaz wypowiadania umów w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego.

Podstawą prawną zakazu wypowiadania umów w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego jest ustawa z dnia 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne (dalej pr. r.). Z brzmienia art. 256 pr. r. wynika, że od dnia otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego, wierzyciel nie może wypowiedzieć dłużnikowi umowy, z której wynika jego wierzytelność. Dodatkowo, nie może odmówić wykonania swojego zobowiązania wobec dłużnika, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie.

Zakaz ten ma na celu zabezpieczenie interesów dłużnika oraz zapewnienie stabilności funkcjonowania jego przedsiębiorstwa. Dzięki temu przedsiębiorca może skupić się na generowaniu przychodu bez obawy, że jego najważniejsze umowy zostaną nagle rozwiązane. Okres ochrony trwa już od dnia obwieszczenia o ustaleniu dnia układowego, a w sytuacji której głosowanie nad układem zakończy się powodzeniem, do momentu całkowitej spłaty zadłużenia.

Zakaz wypowiadania umów jest kluczowym elementem ochrony dłużnika w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Dzięki niemu przedsiębiorstwo, które znalazło się w trudnej sytuacji finansowej, ma szansę na kontynuowanie działalności bez obawy przed nagłą utratą kluczowych umów, takich jak umowy najmu (np. lokali), umowy kredytu, umowy rachunku bankowego czy umowy leasingowej. Pozwala to na stabilizację działalności operacyjnej firmy i daje czas na wypracowanie i wdrożenie propozycji spłat wierzycieli oraz planu restrukturyzacyjnego. Przy odpowiedniej współpracy zadłużonego przedsiębiorcy z doradcą restrukturyzacyjnym daje to solidne podstawy do pozbycia się zadłużenia.

Podsumowując, zakaz wypowiadania umów dla wierzycieli jest pewnym ograniczeniem, ponieważ uniemożliwia im rozwiązanie umowy i egzekucję długu w czasie trwania postępowania restrukturyzacyjnego. Niemniej, celem ustawodawcy było zrównoważenie interesów obu stron i zaoferowanie przedsiębiorcom znajdującym się w stanie zadłużenia, realnej szansy na restrukturyzację.

autor: aplikant radcowski Adrian Fabiszewski

Lange Restrukturyzacje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Powyższy artykuł nie stanowi porady prawnej ani opinii prawnej w rozumieniu przepisów prawa, a jego charakter jest wyłącznie informacyjny.

Treść artykułu odzwierciedla poglądy i stanowisko autora związane z treścią przepisów prawa, orzeczeń sądów, interpretacji organów państwowych i publikacji prawnych oraz prasowych.

Zarówno Lange Restrukturyzacje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jak i autor wpisu nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne skutki decyzji podejmowanych po zapoznaniu się z powyższym artykułem, bądź na jego podstawie.

Źródła:

 – ustawa z dnia 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2309),

–  Wyrok Sądu Okręgowego w Szczecinie – VIII Wydział Gospodarczy z dnia 22 grudnia 2021 r., VIII GC 661/20


x

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z celami określonymi w Polityce prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.