12.08.2024

Ustalenie planu spłaty w postępowaniu upadłościowym osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Czym jest plan spłaty wierzycieli?

KATEGORIE: Prawo, Upadłość

Zagadnieniem omawianym w tym artykule jest jedno z trzech postanowień kończących postępowanie upadłościowe. Jeśli upadły posiada wystarczające możliwości finansowe ustalony zostanie plan spłaty. Opowiemy pokrótce czym jest, jakie są jego konsekwencje oraz ile może trwać.

Możliwe zakończenia postępowania upadłościowego w przypadku upadłości konsumenckiej

Tytułem wstępu należy wskazać, iż zgodnie z treścią art. 491z ind.14 ust. 8 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. (Dz. U. z 2024 r. poz. 794.) dalej zwaną prawem upadłościowym, Sąd może wydać postanowienie o ustaleniu planu spłaty wierzycieli albo umorzeniu zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli lub warunkowym umorzeniu zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli, a wszystkie z powyższych oznaczają zakończenie postępowania upadłościowego. W konsekwencji powyższego wyróżniamy trzy możliwe drogi do oddłużenia upadłego.

O warunkowym umorzeniu zobowiązań możesz dowiedzieć się więcej czytając jeden z naszych poprzednich artykułów – https://lange.pl/warunkowe-umorzenie-zobowiazan-upadlego-bez-ustalania-planu-wierzycieli/

Inne istotne zagadnienia znajdziesz również tutaj – https://lange.pl/nowelizacja-ustawy-prawo-upadlosciowe-zmiany-w-sprawach-o-ogloszenie-upadlosci-konsumenckiej/

Czym jest plan spłaty?

Wracając do głównego zagadnienia tj. planu spłaty należy podkreślić, że jest ono zasadne gdy możliwości finansowe dłużnika są na to wystarczające. Plan Spłaty ustalany jest w treści Postanowienia, które wydaje Sąd prowadzący postępowanie upadłościowe. Polega on na ustaleniu jacy wierzyciele uczestniczą w planie spłaty, jakiej wysokości spłaty należy dokonywać oraz przez jaki czas należy go wykonywać. W postanowieniu Sąd dokonuje również podziału funduszy masy upadłości pomiędzy wierzycieli uczestniczących w planie spłaty, jeżeli w postępowaniu zgromadzono fundusze masy upadłości, jak duże jest zadłużenie upadłego wobec każdego z nich oraz określa stopień ich zaspokojenia, ustala czy upadły doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa oraz określa jaka część zobowiązań upadłego powstałych przed dniem ogłoszenia upadłości zostanie umorzona po wykonaniu planu spłaty wierzycieli.

Na jaki okres ustalany jest plan spłaty?

Plan spłaty w sytuacji nieustalenia, że upadły doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, będzie co do zasady ustalony na okres krótszy niż trzydzieści sześć miesięcy. W przeciwnym razie zostanie ustalony na okres nie krótszy niż trzydzieści sześć miesięcy oraz nie dłuższy niż osiemdziesiąt cztery miesiące.

Ustalenie planu spłaty

Po upływie terminu do zgłaszania wierzytelności i przeprowadzeniu likwidacji majątku wchodzącego w skład masy upadłości syndyk składa sądowi projekt planu spłaty wierzycieli wraz z uzasadnieniem. Sąd nie jest związany projektem, jednak stanowi on wskazówkę, która często jest uwzględniania w ostatecznym postanowieniu. Sąd nie jest również związany stanowiskiem upadłego oraz wierzycieli co do treści planu spłaty wierzycieli. Ustalając plan spłaty wierzycieli, sąd bierze pod uwagę możliwości zarobkowe upadłego, konieczność utrzymania upadłego i osób pozostających na jego utrzymaniu oraz ich potrzeby mieszkaniowe, wysokość niezaspokojonych wierzytelności oraz stopień zaspokojenia wierzytelności w postępowaniu upadłościowym. Koszty postępowania upadłościowego, które były tymczasowo pokryte przez Skarb Państwa oraz inne zobowiązania masy upadłości niezaspokojone w toku postępowania uwzględnia się w planie spłaty wierzycieli w pełnej wysokości, chyba że możliwości zarobkowe upadłego nie pozwalają na zaspokojenie kosztów postępowania. Dokładne wytyczne są wskazane w art. 49115 prawa upadłościowego.

Co nastąpi po ustaleniu planu spłaty?

Następnym krokiem po wydaniu przez Sąd postanowienia o ustaleniu plany spłaty jest przystąpienie do jego wykonywania. Obowiązkiem upadłego jest przesyłanie co roku sprawozdania z wykonania planu spłaty. Do takiego pisma należy załączyć dowody przelewów bankowych dokonywanych na rzecz wierzycieli przez wszystkie miesiące danego roku.  Po wykonaniu przez upadłego obowiązków określonych w planie spłaty wierzycieli, Sąd wydaje postanowienie o stwierdzeniu wykonania planu spłaty wierzycieli i umorzeniu zobowiązań upadłego powstałych przed dniem ogłoszenia upadłości i niewykonanych w wyniku wykonania planu spłaty wierzycieli. Nie podlegają umorzeniu m. in. zobowiązania o charakterze alimentacyjnym. Wykonanie planu spłaty, a więc spłata wszystkich przewidzianych w nim rat skutkuje oddłużeniem upadłego.

Autor: aplikant radcowski Michał Podobieński


x

Strona korzysta z plików Cookies zgodnie z celami określonymi w Polityce prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików Cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.